Internet to jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez współczesne firmy w różnorodnych celach. Dostęp do sieci ułatwia m.in. komunikację oraz umożliwia sprzedaż produktów i usług na całym świecie. Jednocześnie każdy przedsiębiorca jest narażony na różnego rodzaju cyberataki. Jak można się przed nimi obronić przy pomocy szybkiego Internetu?
Z jakimi zagrożeniami mierzą się przedsiębiorcy działający online?
Przeniesienie części firmowych procesów do sieci to standard w coraz większej liczbie przedsiębiorstw. Prowadzenie działalności często wymaga też posiadania firmowej strony internetowej, dzięki której można skutecznie wypromować swój biznes. Korzystanie z dobrodziejstw Internetu wiąże się również z pewnymi zagrożeniami. To cyberataki, które mogą utrudnić pracę, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie sparaliżować przedsiębiorstwo. Jakie ataki grożą firmom? Są to przede wszystkim:
- ransomware – szkodliwe oprogramowanie, blokujące podstawowe funkcje na komputerze lub smartfonie,
- ataki phishingowe – próby wyłudzenia poufnych danych poprzez podszywanie się pod zaufane instytucje lub osoby,
- DDoS – masowa wysyłka danych na określony adres IP, powodująca przeciążenie zasobów.
Każde z wymienionych cyberzagrożeń może narazić firmę na poważne straty finansowe, które wynikają z m.in. utraty lub uszkodzenia danych. Cyberataki wpływają także negatywnie na wizerunek firmy, co będzie się z kolei przyczyniać do trudności ze znalezieniem nowych klientów lub kontrahentów.
Jak zabezpieczyć firmę przed cyberatakami?
Cyberbezpieczeństwo jest niezbędne dla niezakłóconego funkcjonowania firmy. Jak więc o nie zadbać? Kompleksowa ochrona wymaga przeprowadzenia działań, dotyczących nie tylko rozwiązań technologicznych, ale i procedur bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Spore znaczenie ma także odpowiednie przeszkolenie pracowników, którzy powinni być świadomi cyberzagrożeń oraz znać sposoby na skuteczną ochronę.
Środki technologiczne to przede wszystkim oprogramowanie, które zabezpiecza firmowe sprzęty przed wirusami i atakami ransomware. Istotne jest poza tym regularne aktualizowanie wszystkich programów (podczas aktualizacji często są usuwane luki w zabezpieczeniach). Aby upewnić się, że firmowe dane są właściwie chronione, należy też pamiętać o wykonywaniu kopii zapasowych oraz zapisywaniu ich na różnych nośnikach.
Bezpieczny biznes online wymaga inwestycji w wiedzę pracowników. Właściwa reakcja na cyberataki, a także ochrona firmowych zasobów poprzez m.in. stosowanie silnych haseł to ważne elementy troski o cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa.
Łącze, które zadba o bezpieczeństwo firmy
Co wspólnego z bezpieczeństwem Twojego biznesu ma szybki i niezawodny Internet? Decydując się na odpowiednią ofertę Internetu dla firm, możesz zadbać przy okazji o ochronę przed najpopularniejszymi cyberzagrożeniami. Takie rozwiązanie znajdziesz u znanego operatora telekomunikacyjnego INEA, który proponuje superszybki Internet światłowodowy z opcjonalną usługą INEA ANTY-DDoS.
Na czym polega ochrona ANTY-DDoS? Usługa może zostać uruchomiona na łączu internetowym INEA ze stałym publicznym adresem IP. Rozwiązanie wykorzystuje sprawdzone rozwiązanie ARBOR, które wykrywa i filtruje złośliwy ruch, a także automatycznie blokuje atak. Dzięki temu skutecznie zabezpiecza przed skutkami ataków DDoS, chroniąc firmę przed utratą danych.
Usługa ANTY-DDoS jest dostępna w opcji abonamentowej (gwarantuje automatyczną, całodobową ochronę poprzez detekcję i mitygację ataków) lub na żądanie (jest uruchamiana jednorazowo na okres 5 dni). W przypadku abonamentowej ochrony ANTY-DDoS masz do wyboru dwa warianty usługi: czyszczenie ruchu do poziomu 5 Gb/s (SCRUBBER STANDARD) lub 60 Gb/s (SCRUBBER PRO).
Bezpieczny biznes dzięki profesjonalnym rozwiązaniom
Szybki i niezawodny Internet to ogromne udogodnienie, wspierające pracę przedsiębiorstwa w różnych aspektach. Internet światłowodowy cechuje się zaś stabilnością, niską awaryjnością oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Decydując się na ofertę INEA, możesz dopasować usługę idealnie do swoich potrzeb, wybierając łącze o prędkości do 1000 Mb/s (z opcją zmiany parametrów w dowolnym momencie trwania umowy). O bezpieczeństwo firmowych zasobów zadba też opcjonalna ochrona przed atakami DDoS. Dzięki usłudze INEA dane firmy są odpowiednio zabezpieczone – to profesjonalne rozwiązanie, dbające o efektywną pracę przedsiębiorstwa.