Jaki ETF na srebro? Branżowa wiedza w pigułce

0
242
Jaki ETF na srebro? Branżowa wiedza w pigułce

Obecnie na rynku kapitałowym są dostępne aktywa o mniejszym lub większym stopniu ryzyka. Oznacza to, że inwestować można m.in. w akcje i środki pieniężne, ale nie tylko. Do bardziej popularnych aktywów w ostatnim czasie należą także surowce. Mimo że stopa zwrotu z takie inwestycji jest stosunkowo wysoka, nabywanie srebra w postaci fizycznej jest co najmniej kłopotliwe. Pełną ekspozycję na srebro dają jednak fundusze ETF. Jaki ETF na srebro będzie najlepszy?

Czym jest ETF? Czym jest ETF na srebro?

EFT (z ang. exchange traded found) to notowane na giełdzie fundusze inwestycyjne. Ich głównym zadaniem jest możliwie najdokładniejsze odwzorowanie cen danej kryptowaluty lub koszyka wskazanych kryptoaktywów, w tym srebra. 

Należy wspomnieć, że ETF jako fundusze inwestycyjne są zarządzane w sposób pasywny, co wiąże się ze stosunkowo niskimi kosztami (zwykle oscylują one w granicach 0,05-2% ETF w skali roku). W przypadku ETF na srebro wartość funduszu inwestycyjnego ma bezpośredni związek z ceną surowca, która pozostaje wyraźnie skorelowana z ETF-ami. Wartość ETF-ów określa z kolei rzeczywista wartość metalu, w tym przypadku srebra. 

Na czym polega inwestowanie w ETF na srebro? 

Inwestowanie w ETF na srebro wiąże się nie tylko z koniecznością wyboru odpowiedniego funduszu. Należy także zakupić jednostki inwestycyjne bezpośrednio na giełdzie. Dlaczego? Ponieważ podobnie jak w przypadku inwestowania w akcje spółek, inwestowanie w ETF na srebro polega przede wszystkim na określeniu odpowiedniego momentu nabycia aktywa: jeśli kupisz je w momencie wybicia ceny srebra, prawdopodobnie przy korekcie zanotujesz stratę. Jeśli natomiast dokonasz transakcji w momencie spadku wartości aktywa (srebra), w dłuższej perspektywie niemal na pewno zanotujesz zysk. 

Warto wiedzieć, że zdarza się dość wyraźna rozbieżność pomiędzy ceną ETF a rzeczywistą ceną srebra. Wówczas mówi się o premii (sytuacji dla inwestora niekorzystnej) – jeśli cena ETF jest wyższa niż cena srebra lub odnotowuje korzystne dla inwestora  tzw. dyskonto – jeśli centa ETF jest niższa niż cena srebra. 

Jak inwestować w ETF na srebro? 

Mechanizm inwestowania w ETF na srebro jest dość prosty i może być zrealizowany w zaledwie kilku podstawowych krokach. Poniżej dowiesz się, co powinieneś zrobić, żeby kupić ETF na srebro. Szczegółowe informacje sprawdzisz w tym artykule.  

  1. Wskaż, w który ETF zainwestujesz. Odwiedź stronę brokera i zdecyduj, w który ETF na srebro zainwestujesz. Warto zwrócić uwagę na popularnych dostawców ETF-ów, jak chociażby Saxo Bank. 
  2. Przeanalizuj wyniki wybranego ETF. Analiza wyników wybranego ETF na srebro polega przede wszystkim na weryfikacji, czy fundusz, na który się zdecydowałeś odzwierciedla rzeczywistą cenę surowca. Warto w tym celu prześledzić ostatnie 5 lat działalności funduszu. 
  3. Wybierz dom maklerski/brokera i zainwestuj w ETF. ETF na srebro należy kupić za pośrednictwem brokera, który posiada go w swojej ofercie. Może się zdarzyć, że kupno ETF na srebro będzie wiązało się z koniecznością przewalutowania. Warto rozważyć otwarcie dodatkowego rachunku maklerskiego, tym razem w USD i EUR. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here