Brzydki zapach z psiego pyszczka? Stomatologia weterynaryjna zna rozwiązania!

0
249

Brzydki zapach z jamy ustnej zwierzaka może być uciążliwy dla wielu właścicieli. Zapewnienie odpowiedniej higieny zębów jest kluczowe – zarówno dla pozbycia się nieprzyjemnej woni, jak i zapewnienia pupilowi dobrego samopoczucia. Zapach bowiem może być wynikiem wielu czynników – również zdrowotnych. Chcesz wiedzieć, jak dbać o zęby i jamę ustną swojego zwierzaka? Weterynarz stomatolog może pomóc!

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu

Powodów, przez które Twój pupil ma niezbyt przyjemny oddech, może być kilka. Oczywiście najoczywistszym i najczęstszym jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej. Tak jak u człowieka, tak i w psiej mordce rozwijają się różne bakterie, które, osadzając się na zębach, tworzą płytkę nazębną i kamień – a te nie pachną zbyt dobrze. Brak odpowiedniej higieny może prowadzić do rozmaitych infekcji i psucia się zębów, co również wpływa na zapach, ale także na samopoczucie zwierzaka.

Kolejnym powodem może być kiepska dieta, która pełna jest nieprzyjemnie pachnących, wysoko przetworzonych produktów lub takich, które nie nie służą Twojemu pupilowi, powodując notoryczne podrażnienie, infekcje dziąseł i układu pokarmowego, albo nawet cukrzycę (która często pozostaje długo niezauważona).

Stomatolog dla psów – na ratunek!

Niektóre pokarmy, jak również chwilowa niedyspozycja zdrowotna, mogą prowadzić do utrzymującego się do kilku dni, nieświeżego oddechu. Jeśli jednak Twój pies czy kot od wielu dni lub tygodni boryka się z tą przypadłością, warto odwiedzić weterynarza stomatologa, takiego jak np. https://www.levet.pl/46639-stomatologia z Radzynia Podlaskiego.

Stomatologia weterynaryjna to specjalistyczna dziedzina medycyny weterynaryjnej, która zajmuje się zdrowiem jamy ustnej zwierząt. Głównym jej celem jest profilaktyka i leczenie chorób zębów oraz dziąseł. Weterynarz stomatolog posiada wiedzę i umiejętności, aby przeprowadzić kompleksowe badanie jamy ustnej zwierzęcia, ocenić jego stan zdrowia i zaproponować odpowiednie metody leczenia.

checking-teeth-02.jpg

Procedury stosowane w stomatologii weterynaryjnej

Stomatolog dla zwierząt, podobnie jak ten, zajmujący się ludzką jamą ustną, wykonuje badania, a także przeprowadza rozmaite zabiegi, mające na celu poprawienie stanu zębów i dziąseł pupili. Często bowiem problem jest tylko powierzchowny, a wdrożenie odpowiedniej profilaktyki, pomaga pozbyć się przykrego zapachu z pyszczka psa lub kota. Procedury stosowane w stomatologii weterynaryjnej obejmują:

  1. Profilaktykę – czyli m.in. czyszczenie zębów zwierzęcia. Stomatolog może zalecić odpowiednie gryzaki, czyściki oraz szczotkowanie zębów i używanie specjalnych past, a także poinstruować, jak taką procedurę przeprowadzać. Może również wykonać zabieg oczyszczania zębów, jeśli czworonożny pacjent nie chce współpracować z właścicielem. Stomatolog weterynaryjny może również polecić odpowiednią dietę, która wesprze zdrowie zębów i dziąseł pupila, a tym samym – jego ogólne samopoczucie.

  2. Skaling i polerowanie – czyli usunięcie kamienia i osadu z powierzchni zębów zwierzęcia. W przypadku nagromadzenia się kamienia nazębnego i osadu, weterynarz może przeprowadzić skaling oraz polerowanie, aby wygładzić powierzchnie zębów, co utrudni odkładanie się płytki bakteryjnej.

  3. Ekstrakcję – czyli usuwanie zębów. W przypadku poważnych infekcji, zepsucia zębów lub gdy są one np. nieprawidłowo usytuowane, stomatolog może wykonać ich ekstrakcję. Ta procedura jest zawsze przeprowadzana pod narkozą, aby zapewnić zwierzęciu komfort i zminimalizować związany z zabiegiem stres.

Podsumowując…

Właściwa higiena jamy ustnej zwierzęcia to nie tylko kwestia eliminowania brzydkiego zapachu z pyszczka, ale także ważny element dbania o ogólne zdrowie psa lub kota. Choroby jamy ustnej mogą wpływać na ogólny stan zdrowia zwierzaka, w tym na układ sercowo-naczyniowy czy nerki. Dlatego ważne jest, aby właściciele zwierząt regularnie sprawdzali stan zębów i dziąseł swoich pupili oraz konsultowali się z weterynarzem stomatologiem w razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here